Interaktívne zelené štúdio

 

 

Projekt , ktorý sa realizuje vďaka grantovému programu podporeného  U.S.Steel Košice , s.r.o.a Karpatskou nadáciou  SPOLOČNE PRE REGIÓN 

Náš projekt sa rozbehol dňa 21.5.2009, kedy dobrovoľníci vytýčili a začali kopať základy piecky. Dňa 29.5.2009 očakávame žiakov základnej školy z Jablonova nad Turňou, ktorý si vyberú miesto v blízkosti vytýčenej piecky na bylinkovú špirálu. Odteraz Vám tu prinášame najaktuálnejšie detaily zrodu tradičnej piecky a bylinkovej špirály.

Dňa 29.5.2009 žiaci zo základnej školy z Jablonova nad Turňou prišli sa pozrieť na budovu  národnej kultúrnej pamiatky Granárium - Sýpka s vínnou pivnicou, oboznámili sa v krátkosti s históriou tejto vzácnej budovy a  následne spoločne sme si vybrali najvhodnejšie miesto pre bylinkovú špirálu. Nakoľko základy piecky sú vyvýšené, deti navrhli , aby sme základy obsypali  so zeminou a tak  vytvorili bylinkový svah.  Sme radi, že naša najmladšia generácia má vlastný názor ,navrhuje riešenia ,  určite ich poslúchneme. Akonáhle dokončíme murovacie práce začneme s úpravou svahu a vysádzaním byliniek.

    

Dňa 20.7.2009 nasledovala samotná výstavba sušičky. Na odporúčanie starého majstra  namiesto klasickej sušičky sme sa rozhodli postaviť multifunkčné ekologické zariadenie. Časť piecky sa môže týmpádom plne využiť na pečenie chleba. S prístavbou sporáka s pripojením na komín piecky sa rozšíri využiteľnosť. Nad pieckou sa vytvorí skriňa s poličkami na sušenie ovocia, byliniek a zeleniny.

    

Aktivizovali sme širokú verejnosť a veľa ľudí z obce aj z okolia nám prišlo pomôcť pri výstavbe. Nakoľko sušička je umiestnená pri ceste, ktorá vedie do viníc a ovocných sadov, veľa záujemcov sa zastavilo pri nás. Pre nováčikov záujemcov sme priebežne na mieste robili malé prednášky o sušičke a o jej využiteľnosti, nechýbalo ani vyskúšanie funkčnosti piecky. Hneď tretí deň, keď samotná piecka už bola hotová sme upiekli v nej tradičné pagáčiky a tvarohový koláč. Zistili sme, že  po upečení začína sálať teplý vzduch z piecky do skriňovej časti, ktorá bude slúžiť ako sušička. Nakúpili sme liatinové platne a dvierka a vytvorili sme prístavbu piecky formou sporáka. Týmpádom naraz sa dajú uvariť, upiecť a usušiť rôzne druhy potravín. Síce výstavba sušičky sa predražila ale multifunkcionalita stojí za to. Slávnostné odskúšanie sušenia ovocia sa uskutoční 26.9.2009 v deň 1. festivalu vyberania desiatok z úrody.